Budowa domu to co prawda inwestycja w przyszłość, ale również spore koszty. Nie każdy zdaje sobie sprawę, od jakich czynników tak naprawdę zależna jest cena budowy domu. Nie ma jednoznacznej kwoty, którą należy przedstawić zainteresowanym. Dlatego w poniższym tekście można znaleźć informacje, które pomogą nam zobrazować sobie, jakie koszty koniecznie trzeba będzie ponieść. Warto się z nimi zapoznać!

Dlaczego właśnie koszt budowy domu 120m2?

Dom o powierzchni 120 m2 wzbudza największe zainteresowanie wśród osób planujących budowę. Dlaczego?

Ponieważ właśnie taki metraż idealnie sprawdza się dla kilkuosobowych rodzin. Takie domy mogą być zarówno parterowe, jak i kondygnacyjne. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czego będzie oczekiwać osoba inwestująca swoje własne fundusze. Z reguły inwestorzy uwzględniają nie tylko możliwości finansowe, ale też potrzeby rodziny i plany na przyszłość. Nie bez znaczenia jest też oczywiście funkcjonalność, lokalizacja, czy też dostępność do infrastruktury. Każda osoba już na początku chciałaby poznać  koszt budowy domu 120m2. Najpierw jednak trzeba wybrać odpowiedni projekt.

Dom parterowy czy kondygnacyjny – który z nich będzie tańszy?

Wiele osób marzy o domu, w który będzie urokliwe i przytulne poddasze zdatne do zamieszkania. Inni natomiast wolą jednopiętrowe budynki, które w przyszłości nie będą wymagały pokonywania schodów. W związku z tym warto zastanowić się, która budowa domu będzie tańsza.

Co ciekawe, okazuje się, że koszt budowy domu 120m2 będzie niższy w przypadku budynku parterowego. Głównie za sprawą dachu. Jak się okazuje, im bardziej jego bryła jest rozłożysta i skomplikowana, tym koszt budowy będzie większy. Zresztą potrzebna będzie także większa ilość materiałów do pokrycia dachu. Poza tym w koszt budowy domu 120m2 to też elementy wykończeniowe, jak np. rynny, podbitki, czy gąsiory.

Koszt budowy domu 120m2 i podział prac

Budowa domu 120 m2 przebiega w trzech etapach. Pierwszy z nich to stan surowy otwarty, czyli tak naprawdę podstawa. Na początku należy wykopać fundamenty i przeprowadzić ich izolacje. Następnie muszą zostać wzniesione ściany, stropy, schody (jeśli to budynek piętrowy) oraz dach.

Wybudowany dom
Źródło: Freepik.com

Drugi etap nazywany jest stanem surowym zamkniętym. W tym momencie konieczny jest montaż okien, drzwi i opcjonalnie bramy garażowej.

Ostatni etap, czyli stan wykończeniowy obejmuje postawienie ścianek działowy, otynkowanie ścian wewnętrznych, położenie izolacji podpodłogowej, ocieplenie budynku, położenie podłóg, wykończenie elewacji oraz malowanie. Wszystkie wymienione elementy powinny zostać wzięte pod uwagę w projekcie domu. Tylko w ten sposób można ustalić wstępną cenę budowy.

Budowa domu a technologia

Na cenę budowy domów ma wpływ wiele różnych czynników. Jednym z najistotniejszym jest technologia budowy, czyli głównie materiały, z których budynek zostanie postawiony.

Obecnie można wyróżnić 5 rodzajów:

  1. Murowana (tradycyjna). Ściany powstają z bloczków, pustaków bądź cegieł. Zostają połączone odpowiednią zaprawą murarską. Dzięki temu ściany są solidne, dobrze izolują ciepło, ale czasem konieczne jest zastosowanie dodatkowej warstwy termoizolacyjnej.
  2. Szkieletowa. W tym przypadku podstawę konstrukcji stanowi szkielet drewniany lub metalowy. Do budowy wykorzystywane są gotowe półprodukty. Przywiezione na plac zostają połączone i postawione. Jest to rozwiązanie mniej solidne niż technologia murowana. Jego zaletą jest z całą pewnością czas budowy, ponieważ może on powstać nawet w ciągu zaledwie trzech miesięcy!
  3. Modułowa. Dom budowany jest z gotowych półproduktów wykonanych z keramzytu lub betonu. Ten rodzaj technologii jest dość ograniczony przez producentów. Za to bardzo szybki w budowie. Nawet w ciągu trzech tygodni może być postawiony. Minusem są poniesione koszty, ponieważ są wyższe niż w innych rodzajach.
  4. Domy z bali. Jak sama nazwa wskazuje, podstawą konstrukcji są drewniane bale. Istotne jest to, aby wykonane zostały z wysokiej jakości drewna o odpowiedniej skali wilgoci. Domy z bali w Polsce są coraz bardziej popularne. Zrealizowanie projektu domów może zająć zaledwie 3 miesiące.
  5. Styropianowa. Chociaż styropian wykorzystywany jest zazwyczaj do ocieplania budynków, to dziś materiał może być przydatny również w budowie. W tej technologii stosowane są pustaki wypełnione betonem. Zaletą jest przede wszystkim to, że nie ma konieczności dodatkowego ocieplania budynku, ponieważ styropian doskonale się sprawdza do tego zadania.

Każda wymieniona wyżej technologia to zupełnie inny koszt budowy domu 120m2. Przykładowo decydując się na konstrukcję szkieletową, trzeba wiedzieć, że będzie potrzebny sprzęt ciężki, a więc także kolejne inwestycje. W związku z tym bardzo ciężko jest przedstawić rzetelne informacje odnośnie do tego, ile wyniesie całkowity koszt budowy domu.

Jaki jest koszt budowy domu 120m2 z wykorzystaniem technologii szkieletowej?

Technologia szkieletowa charakteryzuje się głównie małą masą całego budynku. Zwłaszcza jeśli inwestor zdecyduje się na szkielet drewniany. Można uzyskać więc niższy koszt budowy dzięki mniejszej ilości prac fundamentalnych i instalacyjnych. Z drugiej jednak strony potrzebne będzie wynajęcie ekipy, która wykona robociznę z największą starannością i wykorzystaniem własnych umiejętności.

Kolejnym niemałym kosztem są materiały, które powinny być najwyższej jakości. Nie warto na nich oszczędzać, ponieważ bardzo szybko będzie można odczuć tego konsekwencje. Wykorzystanie technologii szkieletowej teoretycznie może być tańsze niż w przypadku klasycznej. Poza tym dom murowany jest bardziej wymagający czasowo, ale znów cechuje się większą solidnością. Trzeba też uwzględnić materiały, które zostaną wykorzystane. Inną cenę ma cegła (około 2 zł za sztukę), a inną pustak (około 10 zł za sztukę). Mogłoby się wydawać, że różnica jest niewielka, ale należy pamiętać, że mowa tutaj o kosztach budowy domu 120 m2.

Domy pasywne – jakie są koszty budowy?

Projekty domów pasywnych są chyba najmniej skomplikowane. Najczęściej plan jest przygotowywany w formie kwadratu lub prostokąta, a skomplikowanie bryły budynku jest stosunkowe niskie. Tym sposobem również sama robocizna nie wymaga uciążliwych i zawikłanych prac. Takie domy znacznie łatwiej można ocieplić i zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki czemu zapotrzebowanie na energię elektryczną jest po prostu mniejsze. Na początku koszty inwestycji są dość odczuwalne, ale dzięki oszczędzaniu energii bardzo szybko się zwrócą.

Koszt budowy domu 120m2 w modelu pasywnym to około 440 tysięcy złotych. Oczywiście chodzi o lokal w stanie deweloperskim. W porównaniu do technologii murowanej jest cena niższa o około 140 tysięcy złotych.

Jaki jest koszt budowy domu 120 m2 gotowego do zamieszkania?

Budowa domu 120 metrów kwadratowych
Źródło: Freepik.com

Dom pod klucz, czyli taki, w którym niepotrzebna jest już żadna robocizna i można w nim od razu zamieszkać, będzie droższy niż w przypadku domów w stanie deweloperskim. Jednak nie można podać ostatecznej ceny, ponieważ będzie ona zależna głównie od:

  • Projektów domu.
  • Kształtu budynków.
  • Ilości kondygnacji.
  • Dostępu do garażu, piwnicy, tarasu.

Czy cena domu w 2022 roku zaskoczy Polaków?

Jak wiadomo, na rynku ciągle coś się zmienia. Rok 2021 pokazał wyraźnie, że ceny domów mogą znacząco wzrosnąć. Zresztą nie tylko. Również materiały i robocizna to spory wydatek. Czy osoby chcące rozpocząć budowę domu w 2022 roku mogą liczyć na to, że ceny będą przystępniejsze?

Jakby nie patrzeć, informacje nie są korzystne. Niestety bardzo prawdopodobne jest to, że ceny nadal będą rosnąć. W najlepszym przypadku pozostaną bez zmian. Coraz częściej Polacy zastanawiają się, czy budowa domu w 2022 jest w ogóle opłacalna. Niestety na to pytanie też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nikt bowiem nie da gwarancji, że w kolejnych latach nastąpią korzystne zmiany. Być może tak będzie, ale jak na razie nic na to nie wskazuje. Warto więc poszukać najlepszej opcji. Może akurat uda się znaleźć intratną ofertę. Budowa domu w 2022 roku jest znacznie wyższa niż w latach poprzednich, ale coraz więcej firm stara się obniżać koszty. Zdają sobie sprawę, że nie każdego stać na tak poważne inwestycje.

One Reply to “Jaki jest koszt budowy domu 120 m2 i co się na niego składa?”

  1. Nigdy nie sądziłam, że koszty budowy domu mogą być tak wysokie, i że tyle etapów trzeba przejść, żeby postawić dom. Podziwiam ludzi, którzy się na to decydują. Dla mnie pewnie byłaby to niezłe nerwówka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.