Simple house, czyli dom modułowy, to dom, który można wybudować w bardzo krótkim czasie. Domy modułowe cieszą się dużą popularnością w krajach skandynawskich i USA. W Polce dom modułowy do tej pory kojarzył się z budownictwem kontenerowym. To się jednak zmienia. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie tej technologii do budowy domu jednorodzinnego. 

Na czym polega budowa domu simple house? Jakie są zalety tej technologii? Jakie są jej ograniczenia? Czy domy modułowe mogą być energooszczędne i estetyczne?

Simple house – ogólna charakterystyka

Idea domu modułowego jest prosta. To dom, który powstaje z prefabrykatów. Jeśli dom ma powierzchnię nieprzekraczającą 35 metrów kwadratowych, to niemal w całości budowany jest w fabryce.

Domy o powierzchni użytkowej większej niż 35 metrów powstają w nieco bardziej złożony sposób. Wciąż jednak bardzo prosty i szybki. W halach powstają prefabrykaty, czyli poszczególne elementy. Po połączeniu tych elementów powstaje simple house.

Prefabrykaty przewozi się na specjalnej lawecie. Na miejscu są ze sobą w odpowiedni sposób łączone. Dlatego właśnie simple house powstaje bardzo szybko. Dom modułowy może powstać nawet w kilka dni.

Domy modułowe mogą mieć dowolny kształt i wielkość. Można również stworzyć dom wielopiętrowy. Wynika to z faktu, że istnieje możliwość stworzenia pionowych elementów modułowych. Idea simple house narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się od lokali gastronomicznych, tworzonych ze starych kontenerów. Kontenery ewoluowały w domy jednorodzinne. W pewnym momencie simple house stało się jednym z największych trendów w architekturze. W Polsce domy modułowe zyskują popularność. Niektórzy nie są do końca przekonani do tego typu rozwiązań. Boimy się, że taki dom nie będzie wytrzymały.

Czy tak jest w praktyce? Czy simple house to konstrukcje stabilne? Jak powstają takie domy?

Jak powstaje dom modułowy?

Najpierw powstaje projekt wykonawczy. Projekt wykonawczy należy złożyć do urzędu, aby uzyskać zgodę na budowę. Następnie na podstawie projektu tworzy się poszczególne elementy do budowy domu. W halach produkcyjnych powstają elementy takie jak: ściany, fragmenty sufitów, elementy więźby dachowej. Kolejny etap to transport powstałych elementów. Przewozi się je na plac budowy, a potem łączy ze sobą. Można zamówić gotowy projekt. Domy modułowe to najnowszy trend. W związku z tym od ręki można dostać gotowy projekt. Jeśli zależy nam na tym, aby dom był mniej typowy, to możemy zamówić projekt indywidualny. To umożliwi stworzenie domu odpowiadającego naszym preferencjom. Wtedy jednak koszt projektu będzie wyższy. Można mieć dom parterowy, piętrowy, ze skośny dachem albo prostym. Istnieje wiele różnych możliwości. Na placu budowy najpierw należy stworzyć fundamenty. Nawet simple house musi je mieć. To na fundamentach stawia się moduły. Poprzez łączenie ich ze sobą powstaje konstrukcja domu.

Jak długo trwa budowa simple house?

Dom modułowy można postawić w kilka dni. Jak długo zajmuje przygotowanie projektu, wykonanie elementów i wykończenie domu? Ile trzeba czekać, aby móc się do niego wprowadzić?

Zależy to od kilku różnych czynników. Ważna jest technologia, którą wybierzemy i jaką powierzchnię użytkową będzie miał dom. Kolejnym aspektem jest projekt.

Czy kupujemy gotowy, czy wybieramy projekt indywidualny?

Na stworzenie indywidualnego projektu będzie trzeba zaczekać. Potem czekamy też na pozwolenie na budowę. Ważne jest, czy w projekcie będą zmiany i czy dom ma podpiwniczenie oraz płytę fundamentową. Cały proces może zająć miesiąc albo dwa. Dom modułowy trzeba też wykończyć, ppoprowadzić instalacje, wykonać podłogi, położyć tynki. Musimy pomalować ściany, wybrać meble. To kolejne tygodnie pracy. Cały proces, włącznie z wykończeniem domu wewnątrz, nie powinien zająć dłużej niż pięć miesięcy. To, w porównaniu do budowy klasycznego domu, bardzo krótki czas.

Z czego powstają domy modułowe?

Budowa domu modułowego
Źródło: Freepik.com

Istnieją różne trendy realizacji domów modułowych oraz różne technologie ich budowy. Jedną z najpopularniejszych technologii jest technologia drewniana. Konstrukcje wykonane są z drewna. Potem na zewnątrz wykańcza się je wodoodporną płytą OSB albo karton-gipsem. To też jedno z tańszych rozwiązań.

Można wybrać rozwiązanie nieco droższe, ale przy tym trwalsze. W tej technologi moduły wykonane są z keramzytobetonu. To bardzo trwały materiał, cechujący się dużą odpornością, o wysokim stopniu izolacji termicznej i akustycznej. Jeden dom jednorodzinny może być wykonany przy użyciu wielu technik.  Moduły można ze sobą łączyć. Każda z technologii ma swoje wady i zalety. Drewno jest przyjazne dla naszego organizmu. Jest też dobrym izolatorem ciepła. Nie jest ono aż tak trwałe jak keramzytobeton.

Energooszczędny simple house? 

Współcześnie bardzo ważne jest to, czy dom jest energooszczędny i ekologiczny. Technologia simple house umożliwia budowę domu energooszczędnego. Modułowe domy ekologiczne stają się coraz bardziej popularne i powszechne. W budowie takiego domu ważne są różne aspekty.

Należy zwrócić uwagę na izolację termiczną. Im mniej budynek traci ciepła, tym bardziej energooszczędny jest. Dom musi być dobrze docieplony. Wtedy nasze rachunki za ogrzewanie będą mniejsze, a co za tym idzie, mniej zużyjemy energii. Ważne jest też to, jak rozmieszczone są okna. Należy unikać dużej ilości okien od strony północnej. Lepiej umieszczać je od strony południowej.

Okna nie powinny być zbyt duże. Im większe przeszklenie, tym więcej ciepła tracimy. Jeśli okna są umieszczone w miejscy, które stale jest nasłonecznione, to wówczas mogą być większe. Najlepiej zatrudnić architekta, który jest biegły w projektowaniu energooszczędnych domów. Kilka drobnych zmian może spowodować znaczną oszczędność energii. Warto też zadbać o panele słoneczne albo inne odnawialne źródło energii. Należy to uwzględnić już na etapie projektu. Znacznie łatwiej będzie wtedy podjąć decyzję o wielkości oraz kształcie dachu albo ścian.

Domy modułowe a design

Architektura ma wiele różnych funkcji. Domy jednorodzinne muszą być zarówno praktyczne, jak i estetyce. To, w jakim otoczeniu żyjemy ma zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie. Ważne jest to, jak wygląda architektura z zewnątrz, a także jak urządzone są wnętrza. Domy modułowe dają wiele możliwości.

Można wybrać dom w stylu skandynawskim, nowoczesnym, minimalistycznym, rustykalnym. Możemy wybrać dowolnie. To, że to architektura, która powstaje w prosty sposób nie oznacza, że nie jest ona estetyczna. Domy jednorodzinne wykonane tą technologią mogą zachwycać designem, niezależnie od swojej powierzchni użytkowej. O estetykę należy zadbać na etapie projektu. Im więcej zaplanujemy w czasie projektowania, tym lepsze efekty osiągniemy. Wykończenie wnętrza domu modułowego niczym nie różni się od wykończenia wnętrza klasycznego domu.

Realizacja domów modułowych. Zalety rozwiązania

Niepodważalną zaletą domu modułowego jest czas jest powstawania. Budowa domu może trwać zaledwie kilka dni. To zdecydowanie krócej od budowy klasycznego domu murowanego. Domy modułowe wykonane z drewna mogą powstawać nawet zimą. To znaczna przewaga nad domami murowanymi. Mokrych prac murarskich nie można wykonywać zimą. Ogranicza to nasze możliwości. Drewniane domy modułowe stawiamy, kiedy chcemy.

Technologia simple house wciąż ewoluuje. Dzięki temu domy te zyskują coraz więcej zalet. Mają one bardzo wysoki stopień prefabrykacji. Charakteryzuje je nowoczesne wzornictwo i ciekawy design. Dodatkowo są energooszczędne i ekologiczne. Można je łączyć z budynkami, które już istnieją. Mogą mieć różne rozmiary i kształty.

Istnieje możliwość realizacji domów o różnej powierzchni użytkowej. Domy modułowe mają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Koszt ich budowy jest znacznie mniejszy niż koszt budowy klasycznego domu murowanego. Nie dość, że powstaje szybciej, to jest też tańszy. Prosty, energooszczędny i tani dom marzy się każdemu z nas. Z technologią modułową bez problemu można te marzenia spełnić.

One Reply to “System simple house – o realizacji domów modułowych”

  1. Nie słyszałem nigdy o simple house. Ciekawy artykuł, dużo interesujących rzeczy można się dowiedzieć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.