Utrzymanie ciepła w domu jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym komfort i przytulność, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku. Oprócz ocieplenia ścian od zewnątrz ogromną rolę odgrywa montaż izolacji termicznej dachu. Jak zaizolować dach krok po kroku, aby czerpać maksymalne korzyści z wykonanej pracy?

Wybór izolacji cieplnej

Współczesny rynek oferuje szeroką gamę izolatorów. Wśród nich znajdują się wełna mineralna, tworzywa sztuczne spienione, kruszywo keramzytowe, pianka poliuretanowa i inne.

Bazaltowa wełna mineralna jest częściej stosowana jako izolacja. Posiada wysokie właściwości termoizolacyjne, jest łatwa w montażu i ma przystępną cenę.

Bezpieczeństwo pożarowe to kolejna zaleta wełny mineralnej, która odróżnia ją od poddasznej pianki.

Spośród wad wełny mineralnej można wymienić właściwości pochłaniania wilgoci. Dlatego też, bez dobrej jakości paroizolacji i hydroizolacji, z czasem wełna mineralna może stracić swoje wysokie właściwości termoizolacyjne.

Również do izolacji można użyć styropianu. Ocieplenie poddasza styropianem ma wyraźną zaletę — nieprzepuszczalność. Jednak ze względu na wysoką palność tego materiału, nie jest zalecany do stosowania na dachach skośnych z drewnianymi belkami.

Inne materiały izolacyjne, takie jak keramzyt czy opiłki drewniane, nie są obecnie praktycznie stosowane ze względu na ich duży ciężar, który obciąża dach, a także trudność w układaniu i niską izolacyjność cieplną.

Technologia ocieplania dachów

Aby zrozumieć, jak izolować dach, musisz znać technologię instalacji izolacji. Chociaż proces ten różni się w zależności od tego, czy dach jest płaski, czy spadzisty, izolacja dachu sprowadza się do następujących czynności:

  • Paroizolacja.
  • Ocieplanie.
  • Hydroizolacja.

Myśląc o tym, jak zaizolować dach własnymi rękami, ważne jest, aby postępować zgodnie z dokładną procedurą. Ta technologia uwzględnia wszystkie procesy termofizyczne, zachodzące w poddaszu.

Ocieplanie dachu – Paroizolacja

Ciepłe, wilgotne powietrze ma tendencję do unoszenia się i uciekania z budynku przez dach. A ponieważ wełna mineralna, która jest powszechnie stosowana jako izolacja, ma tendencję do wchłaniania wilgoci, pierwszą barierą dla ciepłego powietrza musi być paroizolacja. Powinna być szczelna, ponieważ nawet najmniejsze szczeliny mogą przepuszczać ciepłe powietrze i obniżać jakość izolacji.

Paroizolacja musi być układana z zakładem 10 cm. Wszystkie połączenia powinny być uszczelnione specjalną konstrukcyjną taśmą klejącą. Jeśli podczas montażu materiał ulegnie uszkodzeniu, należy go wymienić lub zakleić rozdarte miejsca taśmą. Ma to na celu zapewnienie szczelności warstwy paroizolacyjnej.

Jeśli izolujesz domy z dachem skośnym z drewnianymi belkami, paroizolacja musi być zamocowana poniżej krokwi, ponieważ stała wilgoć drewnianej konstrukcji może prowadzić do gnicia i rozpadu.

Jednym z materiałów stosowanych jako bariera dla pary wodnej jest folia polipropylenowa. Jest to bardzo wytrzymały materiał, więc ryzyko uszkodzenia go podczas montażu jest niewielkie. Spieniony polietylen może być również stosowany do dachu skośnego, a płynna guma do płaskiego dachu betonowego.

Ocieplanie dachu – Hydroizolacja

Po wykonaniu izolacji termicznej należy najpierw ułożyć warstwę hydroizolacyjną. Będzie to stanowiło barierę dla wilgoci przedostającej się do pomieszczenia. Jednocześnie hydroizolacja powinna być w stanie przepuszczać wilgoć w postaci pary wodnej z wnętrza pomieszczenia. Robi się to w taki sposób, że jeśli z czasem paroizolacja ulegnie uszkodzeniu i wilgotne powietrze zacznie wnikać do izolacji cieplnej, wilgoć nie pozostanie tam i nie zniszczy izolacji, lecz będzie dalej przez nią przepływać.

W ten sposób izolacja cieplna jest niezawodnie chroniona z obu stron przed negatywnymi skutkami wilgoci.

Układanie izolacji przeciwwilgociowej należy rozpocząć od dołu. Deski muszą być zamocowane w poprzek połaci dachowej. Każdy kolejny pasek musi zachodzić na siebie o 10 centymetrów.

Ocieplanie dachu płaskiego

Montaż izolacji termicznej dla dachu płaskiego różni się od izolacji dachu skośnego.

Dach płaski można zaizolować zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Izolacja od wewnątrz jest jednak często stosowana dopiero wtedy, gdy po wykonaniu izolacji termicznej od zewnątrz okaże się, że jest ona niewystarczająca.

Proces izolowania dachu płaskiego od zewnątrz

Izolowanie dachu płaskiego różni się od instalowania izolacji termicznej na dachu skośnym, ponieważ nie ma systemu krokwi pomiędzy którymi można zainstalować izolację termiczną. Nie ma również możliwości wykonania płatwi, na której zamocowana byłaby izolacja termiczna.

Aby rozpocząć termoizolację dachu, należy zadbać o to, by jego powierzchnia była płaska. Należy również usunąć gruz i pył. Następnie można przystąpić do układania „placka” izolacyjnego.

Izolowanie dachu płaskiego rozpoczyna się od ułożenia paroizolacji. Musi mieć wysoką zdolność zatrzymywania wilgoci z pomieszczenia, ponieważ jej przenikanie do warstwy izolacyjnej może bardzo szybko obniżyć jej właściwości termoizolacyjne.

Para wodna skondensowana z powodu różnicy temperatur psuje izolację. Może być też powodem do pęcznienia maty hydroizolacji, więc bariera paroszczelna musi być niezawodna.

Następnie przystępujemy do montażu izolacji. W większości przypadków jest to wełna mineralna lub styropian. Jeśli dach ma być bardzo ognioodporny, należy zastosować wełnę mineralną. W innych przypadkach odpowiednie są również płyty styropianowe.

Na wierzchu układa się warstwę izolacji przeciwwilgociowej. Może to być papa dachowa w rolce. Mocuje się za pomocą tych samych kołków, które trzymają izolację.

Na dachu płaskim na hydroizolacji należy ułożyć warstwę wypełniającą z kruszywa keramzytowego lub mieszanki betonowo-piaskowej.

Proces izolowania dachu płaskiego od wewnątrz

Jeśli izolacja termiczna od zewnątrz nie jest wystarczająca, należy również ocieplić dach płaski od wewnątrz. Warto zauważyć, że takie izolacje nie są podstawowe, więc ma nieco inną technologię, na przykład, nie wymaga warstwy hydroizolacji. Aby zaizolować płaski dach od wewnątrz do płótna, należy przymocować drewniane listwy w odległości 40 centymetrów od siebie. Do tych listew mocowana jest izolacja termiczna. Na to należy nałożyć folię polietylenową, a następnie można wykończyć sufit od wewnątrz.

Proces ocieplania skośnego dachu od zewnątrz

Większość domów prywatnych ma dach dwuspadowy. Taki dach najlepiej jest ocieplić od zewnątrz jeszcze w trakcie budowy domu.

Wykonanie izolacji termicznej należy rozpocząć od zamocowania paroizolacji. Musi być przymocowana do krokwi od wewnątrz za pomocą ocynkowanych gwoździ lub zszywek. Ważne jest, aby zadbać o szczelność paroizolacji poprzez podklejenie szwów taśmą klejącą. Należy również uszczelnić wszystkie miejsca, w których paroizolacja łączy się ze ścianami i innymi częściami dachu.

Następnie należy przystąpić do montażu izolacji termicznej. Można stosować wełnę mineralną w rolkach lub w płytach. Dobór płyt z wełny mineralnej dostosowanych do szerokości rozpiętości między krokwiami pozwala na dość szybkie ułożenie izolacji. Wełna mineralna w rolkach powinna być wcześniej przycięta na wymaganą szerokość.

Kolejnym krokiem w izolacji termicznej jest montaż izolacji podpłytkowej. Wybrany materiał musi chronić przed wnikaniem wilgoci do wnętrza pomieszczenia. Jednocześnie musi być w stanie przepuszczać parę wodną z wnętrza.

Układanie folii paroizolacyjnych rozpoczyna się od dołu, a każdy kolejny arkusz układa się na zakładkę o szerokości 10 cm.

Po zakończeniu hydroizolacji na wierzchu umieszcza się kontrłaty i płatwie, aby zapewnić wentylację w przestrzeni pod dachem. Następnie układane jest pokrycie dachowe.

Izolacja wewnętrzna dachu skośnego

Męzczyzna ocieplający dach
Źródło: Freepik.com

Jeśli dach nie jest izolowany podczas budowy, a pokrycie dachowe nie może być usunięte, dach skośny jest izolowany od wewnątrz. W momencie, gdy budynek został zbudowany dawno temu i nie ma w nim hydroizolacji, stare pokrycie dachowe będzie musiało zostać usunięte, a membrana dyfuzyjna zamontowana.

Kolejność czynności przy wykonywaniu izolacji termicznej od wewnątrz budynku jest dokładnie taka sama jak przy wykonywaniu izolacji termicznej od wewnątrz.

Jeśli istnieje hydroizolacja, można zacząć od zainstalowania izolacji od wewnątrz budynku. Idealnie nadaje się do tego wełna mineralna w płytach. Szerokość materiału izolacyjnego musi być o kilka centymetrów większa niż odległość między krokwiami, aby zapobiec wypadaniu wełny.

Po ułożeniu warstwy izolacji termicznej należy przystąpić do mocowania paroizolacji. Musi być w pełni szczelna, a wszystkie połączenia tkanin, jak również miejsca przylegania do ścian i okien, muszą być zabezpieczone budowlaną taśmą klejącą. Następnie należy przymocować drewno, aby zamontować okładzinę wewnętrzną.

Odpowiednio zaizolowane dachy mogą znacznie ograniczyć straty ciepła, a w razie potrzeby także udostępnić poddasze. Aby zmaksymalizować efekt izolacji cieplnej, wszystkie etapy izolacji muszą być przeprowadzone w odpowiedniej kolejności. Wówczas zastosowane materiały będą służyły przez wiele lat i zapewniały komfort wewnątrz pomieszczeń niezależnie od warunków atmosferycznych.

One Reply to “Jak wykonać ocieplanie dachu i na jakie materiały postawić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.